Historia Stacji Rozpłodowej.

Natural Breeding Station założona została przez nieżyjących już braci Noëla i Roberta De Scheemaecker, którzy w latach 1930-1950 osiągnęli wiele wspaniałych wyników w lotach gołębi i stali się wielkimi legendami tego sportu w Belgii i na świecie. Dzięki wielkiej fascynacji gołębiami Noël i Robert De Scheemaecker stale doskonalili swoją hodowlę i ciągle dokupowali gołębie od najbardziej liczących się hodowców w Belgii, Francji i Holandii.

Na zdjęciu: Noël i Robert De Scheemaecker

Od 1930 roku bracia De Schhmaecker wydawali też swój magazyn "Het Duivensport" (Sport Gołębiarski). Dzięki temu nawiązali dobre kontakty z wieloma wybitnymi hodowcami, takimi jak: Bracia Janssen z Arendonk, Huyskens-Van Riel z Ekeren, Georges Fabrys z Liege, Maurice Delbar z Rosne, Alous Stichelbaut z Lauwe, Arthus Bricoux z Jolimount, Paul Sion z Tourcoing we Francji oraz wielu innych. Dzięki temu Noël i Robert nie mieli problemu z nabyciem najwyższej jakości gołębi z tak sławnych hodowli.

Hodowla braci De Scheemaecker systematycznie się rozrastała, tak że w 1956 roku mieli już wybudowane 55 gołębników, każdy po 25 m2 i od tego czasu pierwsze młode gołębie zaczęto wysyłać do klientów.

 

 

Na tamte czasy stanowiło to nie lada wyzwanie ponieważ nigdy wcześniej nikomu nie udało się zgromadzić w jednym miejscu tak dużej ilości, tak wartościowych gołębi. Warto nadmienić, że gołębie te stały się fundamentem dla istniejącej do dzisiaj stacji rozpłodowej, która nadal wspaniale prosperuje.

 

 Gołębie dostępne dla hodowców.

 Gołębie ze stacji od początku sprzedawane były za minimalną cenę, tak aby każdy hodowca był w stanie je zakupić. W ten sposób spełniły się marzenia wielkiej rzeszy hodowców z ograniczonymi możliwościami finansowymi na nabycie wartościowych gołębi pochodzących ze sławnych linii hodowlanych. Hodowcy, którzy nabywali gołębie ze stacji mogli skutecznie rywalizować z najlepszymi o najwyższe trofea.

 

Na zdjęciach: sprzedaż gołębi podczas dni otwartych na Stacji Rozpłodowej.

Pomysł z gołębiami sprawdził się znakomicie, bo do teraz stacja sprzedała ponad 1,5 mln gołębi na cały świat.

 

 Jakość gołębi.

 Należy jednak stwierdzić, że nie każdy gołąb ze stacji odnosi sukcesy i nie każdy zostaje wybitnym lotnikiem czy wartościowym gołębiem rozpłodowym. Takie są fakty i nie możemy im zaprzeczyć.

W 2009 roku Wilson Dekens
z Zingen w Belgii zakupił
ze Stacji Rozpłodowej Natural
5-cio letniego samca z linii
Jan Aarden, którego połączył
z samicą „Jordy”.
Syn tej pary "New Ace"
zdobył w 2012r. tytuł
1- szego Narodowego Mistrza
K.B.D.B. na długim dystansie.

   Jednak najważniejsze dla nas jest to, że po tylu latach istnienia Stacja Rozpłodowa Natural nadal świetnie prosperuje i co roku zapotrzebowanie na gołębie jest większe niż zdolności reprodukcyjne. Jest to najlepszy dowód na jakość gołębi, które z niej pochodzą oraz na dbałość z jaką prowadzona jest sprzedaż.

  

Metody pracy.

 Obecnie na Stacji Hodowlanej gołębie zajmują 660 sektorów, a ich liczba zmienia się między 12 tyś. - 16 tyś. w zależności od pory roku.

 

 

Na zdjęciu: przygotowanie gołębi do wysyłki.

 Utrzymanie tak wielkiego skupiska gołębi w dobrym zdrowiu i w dobrej kondycji oraz prowadzenie właściwej pracy hodowlanej stanowi nie lada wyzwanie.

 

Konstrukcja gołębników.

 Konstrukcja gołębników jest drewniana. Dach pokryty jest dachówką ceramiczna, a podłoga i cele rozpłodowe wyposażone są w ruszta. Frontowa  strona gołębników jest na stałe otwartą przestrzenią dla światła i ogranicza ją tylko siatka.

 

 

Karmniki, automatyczny system pojenia oraz pojemniki na minerały usytuowane są na zewnątrz sektora wysoko nad podłogą. Zapobiega to zanieczyszczaniu karmy i zmniejsza ryzyko przenoszenia infekcji.

 

Higiena.

 Każdy gołębnik, raz na rok, po zakończeniu sezonu jest dokładnie myty i dezynfekowany. Po zakończeniu tych czynności pozostaje pusty przez dwa tygodnie. Można spokojnie powiedzieć, że gołębie hodowane są w warunkach zbliżonych do jak najbardziej naturalnych z zachowaniem właściwych zasad higieny.

Dzięki tak stworzonym warunkom stosuje się tylko podstawowy program profilaktyczno-leczniczy z minimalnym użyciem farmaceutyków. Tak odchowane gołębie  wykazują dobrą odporność, są zdrowe oraz wychowują dobrej jakości potomstwo.

 

Podstawowe linie.

 Założeniem stacji nie jest wyhodowanie czystych ras lotników. Staramy się jednak utrzymać podstawowe linie gołębi o jak najwyższej jakości utrwalonych genetycznie cech. Podstawowe linie są ciągle ważne w sporcie gołębiarskim. Hodowcy kształtują je samodzielnie dzięki własnym obserwacjom i ścisłej selekcji.

 

Wielu znanych hodowców takich jak Vanbruaenes, Vanhee, De Smet-Matthys lub Delbar ciągle z sukcesem lotują swoje gołębie dzięki temu, ze regularnie odświeżają swoje rasy. Dokupują materiał rozpłodowy od innych mistrzów i poprzez ścisłą selekcję nowych krzyżówek wpływają na kształtowanie nowych, doskonalszych linii.

 

Doskonalenie podstawowych linii.

 Stacja Hodowlana również regularnie nabywa gołębie i w ten sposób też odświeża swoje istniejące linie hodowlane. Każdego roku stacja przeznacza około 25 tyś. euro na zakup nowych gołębi od bardziej lub mniej znanych mistrzów, którzy aktywnie uczestniczą w lotach i posiadają interesujące nas linie hodowlane. Gołębie te są wybierane osobiście przez osobę zarządzającą Stacją Hodowlaną.

Na zdjęciu: gołąb w trakcie selekcji.

Nowo zakupione gołębie, przez okres 5 lat, wychowują młode na stacji, a później są odsprzedawane. Ich młode, po ścisłej selekcji, służą do krzyżówek z potomkami ptaków z poprzednich zakupów.

 

Selekcja.

 Jakość par rozpłodowych wpływa bezpośrednio na jakość przyszłych pokoleń. Gołębie wybrane do rozpłodu muszą posiadać wspaniały rodowód oraz przejść ostrą selekcję. Przeprowadza się ją w oparciu o widzialne i namacalne cechy, mając na uwadze za wzorzec ich przodków.

Na zdjęciu: Freddy De Prins podczas selekcjonowania gołębi.

 Gołębie, które nie sprostają narzuconym surowym standardom są usuwane.  Około 10-15% gołębi typowanych do rozpłodu nie przechodzi corocznej selekcji. W ten sposób następuje nieustanne odświeżanie podstawowych linii przeznaczonych do rozpłodu. Gołębie wyhodowane na stacji zawsze pochodzą z kilku różnych krzyżówek, dlatego nadaliśmy im nazwę "podstawowe linie".

 

 

 
Wszystkie prawa zastrzeżone GRYF WET
wykonanie webdesign24.pl
Stronę odwiedzono: 1110762 razy.